Jak zapoznać ze sobą dwa psy na ulicy i w domu?

Jak zapoznać ze sobą dwa psy na ulicy i w domu?

Podczas spacerów z psem zwykle spotykasz innych opiekunów spacerujących ze swoimi psami, co daje Twojemu futrzanemu przyjacielowi możliwość nawiązania kontaktów towarzyskich. Przed rozpoczęciem zbliżenia należy zwrócić uwagę na mowę ciała obu zwierząt. Nawet jeśli Twój pies jest towarzyski i chce podejść i się przywitać, nie wiesz, czy inny pies jest równie chętny do interakcji jak Twój, dlatego w razie wątpliwości najlepiej zapytać opiekuna, czy możesz do niego podejść.

Nawet jeśli się zgodzą, nigdy nie wymuszaj bezpośredniego podejścia, jeśli zauważysz u któregoś z psów oznaki napięcia, niepewności lub strachu albo jeśli zaczną one rozpaczliwie ciągnąć za smycz, aby szybciej zbliżyć się do siebie. Zbyt gwałtowne i inwazyjne podejście jednego ze zwierząt może spowodować duży dyskomfort u drugiego, który może nie poradzić sobie z sytuacją i zareagować w niepożądany sposób. Jeśli pies jest bardzo podekscytowany lub zdenerwowany, kontynuuj spacer, pozwól mu obwąchać i zbadać otoczenie, a następnie poczekaj, aż się uspokoi, zanim spotka inne psy.

Jeśli psy są zrelaksowane i oboje chcą się przywitać, możesz podejść spokojnie i starać się nie napinać smyczy w żadnym momencie. Psy o dobrych umiejętnościach społecznych, które nie chcą inicjować konfliktu, unikają bezpośredniego kontaktu wzrokowego i nie podchodzą od przodu, ale robią krótki objazd w stronę drugiego osobnika, aby zacząć obwąchiwać jego tył. Poziom podekscytowania zwierzęcia będzie decydował o wysokości i szybkości machania ogonem, ale jego wyraz twarzy pozostanie spokojny i przyjazny.

Najlepszym sposobem na zakończenie interakcji jest zaczekanie, aż jeden z psów zdecyduje się zakończyć interakcję i kontynuować spacer. Jeśli żaden z nich nie wydaje się chętny do zabawy lub jeśli zauważysz, że zaczynają się bawić zbyt intensywnie, możesz spróbować zwrócić na siebie uwagę psa i zachęcić go, aby podszedł do Ciebie, gdy będziesz się oddalał. W miarę możliwości unikaj ciągnięcia psa za smycz, chwytania go lub trzymania w ramionach jako sposobu na zakończenie interakcji.

Jak zapoznać ze sobą dwa psy w domu?

Jeśli chcemy wprowadzić drugiego psa do naszego domu lub przyprowadzić naszego futrzanego przyjaciela do cudzego domu, w którym mieszka już jeden lub więcej z psów, należy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, nagłe wtargnięcie do przestrzeni, którą pies uważa za swoją, może wywołać konflikt, zwłaszcza jeśli jest to pies nieznany lub taki, z którym pies nie miał wcześniej dobrych relacji. Aby tego uniknąć, psy powinny być wcześniej wyprowadzane na smyczy w neutralnym miejscu, takim jak ulica, podwórko czy park. Kiedy psy już się przywitają i nawzajem obwąchają, najlepiej jest wybrać się z nimi na wspólny spacer, aby mogły się lepiej poznać i zrelaksować. Na koniec spaceru wracają razem do domu, przy czym, jako środek ostrożności, pies gość wchodzi pierwszy i ma możliwość zbadania przestrzeni bez obecności drugiego zwierzęcia. Dopiero gdy zobaczymy, że oboje czują się komfortowo, możemy ich uwolnić i pozwolić im na swobodną interakcję ze sobą. Jeśli jednak nadal nie jesteś pewien reakcji zwierząt, idealnym rozwiązaniem jest zainstalowanie w domu ogrodzenia lub dodatkowych drzwi, które będą stanowiły fizyczną barierę między zwierzętami, ale jednocześnie pozwolą im bez problemu widzieć się i obwąchiwać, tak aby mogły się do siebie przyzwyczaić.