Jak psy witają się z ludźmi?

Jak psy witają się z ludźmi?

Psie powitanie skierowane do ludzi ma wprawdzie takie same korzenie behawioralne jak powitanie \ skierowane do swoich psich rówieśników, ale zawarte w nim dodatki są równie ważne.

W tym przypadku należy rozdzielić dwie różne sytuacje. Pierwszą z nich jest przywitanie się z opiekunem lub inną osobą z najbliższego otoczenia, którą pies już zna i z którą prawdopodobnie łączy go dobra więź uczuciowa. Może się to zdarzyć rano, gdy pies się obudzi, po powrocie do domu lub nawet po powrocie ze spaceru. Pies waruje, macha ogonem i, jeśli jest do tego przyzwyczajony, może polizać witającą go osobę. Ogólnie rzecz biorąc, pies jest zrelaksowany, a jego wyraz twarzy i postawa ciała wskazują na ten stan.

Inną sytuacją, którą należy rozróżnić, jest ta, w której niektóre psy witają się z nieznajomymi tylko dlatego, że na nich patrzą, rozmawiają z nimi lub pochylają się, aby ich dotknąć. Taka sytuacja występuje u tych psów, które od szczenięctwa zawsze miały miłe doświadczenia z ludźmi, z którymi miały szczęście obcować. Chociaż rozróżniają ludzi bliskich i obcych, generalnie mają całkowicie pozytywny stosunek do ludzi, co oznacza, że w obliczu przyjaznego nastawienia ze strony człowieka zwierzę natychmiast wykonuje rytuał powitania.

Krótko mówiąc, powitanie jest jednym z wielu zachowań domowych psów towarzyszących i ma dziedziczne podłoże genetyczne oraz istotny wpływ środowiska, wynikający z wcześniejszych doświadczeń zwierzęcia, które je wykonuje. Przywitanie, jeśli poświęci się mu należytą uwagę, służy jako parametr mierzący dobre relacje psa z ludźmi, z którymi żyje, a przede wszystkim z opiekunem. Podobnie jak w przypadku innych ludzi, również psu nigdy nie należy odmawiać powitania.

Dlaczego mój pies nie wita się ze mną?

Chociaż powitanie jest częścią psiego zachowania i ma ogromne znaczenie wśród psów, nie wszystkie psy witają się ze swoimi ludźmi po powrocie do domu. Jeśli Twój pies nigdy Cię nie witał, nie musisz się martwić ani myśleć, że Cię nie kocha, po prostu nie ma takiego zwyczaju lub jest przyzwyczajony do tego, że to Ty go witasz. Każda relacja jest inna i często zależy od zachowań, które są ustalone między psem a człowiekiem.

Jeśli Twój pies nagle przestał się witać z Tobą, zalecamy wizytę u lekarza weterynarii, ponieważ może to być problem zdrowotny, który uniemożliwia mu normalne poruszanie się lub zachowanie normalnego nastroju.

Jak nauczyć psa witania się?

Powitanie między psami jest zachowaniem wrodzonym, którego uczą się prawidłowo, gdy nie są przedwcześnie oddzielane od matki, a przede wszystkim, gdy są dobrze socjalizowane. Tak więc szczenię odstawione od matki w sposób naturalny i poddane odpowiedniemu okresowi socjalizacji będzie umiało witać się z innymi psami i ludźmi w odpowiedni sposób.

Jeśli pies gryzie przy powitaniu z innymi psami lub ludźmi, wita się zbyt wylewnie, podskakuje lub oddaje mocz, należy najpierw znaleźć rozwiązanie problemu. Zazwyczaj wynika to z braku socjalizacji, niezaspokojenia jednej z potrzeb lub, jak wspomniano powyżej, z innych powodów – stresu lub niepokoju. W każdym z tych przypadków pies powinien być nauczony prawidłowego witania się, w zależności od przyczyny „niewłaściwego” powitania. Wizyta u trenera psów lub etologa jest zawsze najlepszym rozwiązaniem, ponieważ przeanalizują oni dany przypadek i ustalą plan pracy.

1 thoughts on “Jak psy witają się z ludźmi?

  1. Każdy właściciel kocha to uczucie, jak po powrocie do domu, jego pies podbiega do drzwi i wita się 🙂

Comments are closed.