Sposoby na intensywne wypadanie sierści u psa

Sposoby na intensywne wypadanie sierści u psa

Wypadanie sierści u psa jest zjawiskiem zupełnie normalnym, dlatego nie da się go całkowicie wyeliminować. Największe nasilenie tego problemu występuje jesienią i wiosną, ze względu na to, że sierść wielu gatunków czworonogów podlega w tym czasie naturalnej wymianie. Proces ten jednak czasami jest zaburzony. Zawsze niepokój u właścicieli psów budzi intensywne i nadmierne wypadanie sierści u psa. Jakie mogą być jego przyczyny i co w takiej sytuacji można zrobić? Podpowiadamy.

Przyczyny wypadania sierści u psa

Żeby móc powstrzymać nadmierne wypadanie sierści u psa, najpierw trzeba poznać przyczynę tego problemu. Warto wiedzieć, że czworonogi gubią sierść z wielu powodów. Najczęściej, jednak jeżeli nie mamy do czynienia z jej sezonową wymianą, wówczas za stan ten mogą odpowiadać czynniki hormonalne, nieprawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, a nawet zatrucie. Więcej na temat przyczyn wypadania sierści u psa dowiemy się z artykułu: https://blog.piesotto.pl/dlaczego-psu-nadmiernie-wypada-siersc/.

Wypadanie sierści u psa często spowodowane jest przez choroby endokrynologiczne, alergie – zarówno pokarmowe, kontaktowe, wziewne, jak i odinsektowe, grzybicę, pasożyty, a nawet stres. Za nadmierne wypadanie sierści w niektórych przypadkach odpowiada niewłaściwie zbilansowana dieta, która nie dostarcza czworonogowi ważnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Niestety czasami zwłaszcza przełysienia rozjaśniające kolor sierści są wywołane przez schorzenia genetyczne.

Intensywne wypadanie sierści u psa a właściwa dieta

Bardzo często przyczyną intensywnego wypadania sierści u psa jest nieprawidłowa dieta, która nie dostarcza mu wszystkich cennych składników odżywczych, witamin i minerałów. Warto więc zainwestować w dobrej jakości karmę, bogatą w witaminy i składniki odżywcze. Czworonogowi można podawać również witaminy, głównie z grupy B, a także preparaty z biotyną czy zawierające kwasy omega-3 bądź omega-6.

Intensywne wypadanie sierści a wyczesywanie psa

Psu można pomóc, usuwając sierść, a więc regularnie ją wyczesując. Czynność ta jest przyjemna dla psa i sprzyja budowaniu więzi z czworonogiem. Warto również regularnie kąpać psa, używając w tym celu specjalnych szamponów przeznaczonych dla czworonogów, ponieważ ich skóra ma zupełnie inne pH niż ludzka.

Choroby skóry a nadmierne wypadanie sierści u psa

Jeżeli pies drapie się, a dodatkowo wypada mu sporo sierści, najprawdopodobniej przyczyną tego stanu jest choroba skóry. Stany zapalne mogą być spowodowane uczuleniami lub urazami mechanicznymi. Czasami ich przyczyną są pasożyty. Warto więc jak najszybciej udać się do weterynarza, który postawi diagnozę i wybierze odpowiednie leczenie.