Dlaczego mój pies nienawidzi koty i je goni?

Dlaczego mój pies nienawidzi koty i je goni?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego psy gonią koty, szczekają na nie, warczą na nie lub nadmiernie się denerwują za każdym razem, gdy je zobaczą, nie oznacza to, że ich nienawidzą tylko dlatego, że są kotami – istnieje kilka powodów, które mogą tłumaczyć te zachowania. Jeśli tak jest w przypadku Twojego psa, oto najczęstsze powody, dla których „nienawidzi” on kotów:

Pies nigdy nie był socjalizowany z kotami lub nie jest do nich przyzwyczajony

Jeżeli pies nigdy nie miał kontaktu z kotami na etapie wrażliwej socjalizacji (od 3 tygodnia do 3 miesiąca życia) lub nie był do nich przyzwyczajony w żadnym momencie swojego życia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zareaguje nieproporcjonalnie, gdy na jego drodze pojawi się kot. Czasami zachowanie psa wynika po prostu z ciekawości wobec zwierzęcia, którego nie przywykł widywać, ale w wielu innych przypadkach jest to związane z uczuciem strachu i niepewności w obliczu nieznanego. Nie wszystkie psy wyrażają strach w ten sam sposób – niektóre zastygają w bezruchu, inne uciekają lub chowają się, a wiele z nich szczeka, warczy, szczerzy się lub nawet goni potencjalne zagrożenie, próbując je przegonić.

Pies ma złe doświadczenia w kontaktach z kotami

Innym możliwym powodem, dla którego Twój pies wydaje się nienawidzić kotów, jest to, że mógł on doświadczyć traumatycznego lub nieprzyjemnego epizodu w kontakcie z kotem. Często psy, które są bardziej przyzwyczajone do obecności kotów, albo te, które są bardziej ciekawskie lub nieustraszone, stają się „zbyt pewne siebie” w stosunku do kotów, które przechodzą przez ich drogę, podchodzą do nich w sposób inwazyjny, aby je obwąchać lub próbują się z nimi bawić. Jeśli dany kot czuje się zagrożony, może zaatakować psa pazurami lub zębami, strasząc go lub raniąc. W rezultacie pies może skojarzyć obecność kotów z negatywnym doświadczeniem i zacząć reagować na nie w sposób niepożądany.

Pies posiada silny instynkt łowiecki i/lub żerowania

Wszystkie psy, niezależnie od rasy, posiadają pewien instynkt łowiecki, ponieważ są przede wszystkim zwierzętami mięsożernymi, mającymi wspólnego przodka – wilka. Kompletna sekwencja polowania składa się z kilku zachowań, które zawsze wykonywane są w tej samej kolejności, a mianowicie: poszukiwanie celu, prześladowanie celu, pogoń za celem i wreszcie złapanie ofiary. Z biegiem lat hodowla selektywna wzmocniła i udoskonaliła te instynkty u niektórych ras w celu zaspokojenia takich czy innych ludzkich zainteresowań, czego efektem są na przykład psy z ponadprzeciętnymi zdolnościami do poszukiwania i tropienia, psy wykazujące wrodzone zachowania tropiące od bardzo wczesnego wieku lub bardzo szybkie psy. Jeśli pies ma tendencję do gonienia kotów lub polowania na nie, należy również pamiętać o genetyce. Jeśli więc twój pies zabija koty, goni je i brutalnie atakuje, jest bardzo prawdopodobne, że czynnikiem decydującym w tym przypadku jest genetyka.