Akcesoria treningowe dla psa, czyli po co warto sięgnąć podczas szkolenia i wychowania swojego pupila?

Akcesoria treningowe dla psa, czyli po co warto sięgnąć podczas szkolenia i wychowania swojego pupila?

Szkolenie psa to długotrwały proces, który wymaga dużej motywacji i zaangażowania właściciela. Zdecydowanie jest to jednak “gra warta świeczki”, a życie z psem dobrze wychowanym i radzącym sobie z różnymi sytuacjami, jest nie tylko prostsze, ale też znacznie przyjemniejsze. Na szczęście istnieje cała gama produktów, których zadaniem jest wsparcie i ułatwienie procesu szkolenia – zarówno psu, jak i jego opiekunowi. Z tego artykułu dowiesz się kiedy i jakiego rodzaju akcesoria treningowe dla psa mogą okazać się dla Was przydatne i czym kierować się przy ich wyborze.

Akcesoria treningowe dla psa – jakie są ich rodzaje?

Akcesoria treningowe dla psa to bardzo szeroka kategoria produktów, które mogą pełnić różnorodne funkcje – od nauki podstawowych komend, po posłuszeństwo zaawansowane i sztuczki aż po wsparcie w “przepracowaniu” niepożądanych psich zachowań. Jakie zastosowanie mają podstawowe akcesoria treningowe dla psa?

Jednym z podstawowych elementów szkoleniowych są smycze, taśmy i linki treningowe, które dzięki niezwykłej trwałości, sprawdzą się nawet podczas najbardziej wymagających spacerów. Kluczowa dla jakości użytkowanie jest wytrzymałość materiału i długość smyczy. Powinna być ona nie krótsza niż 2,5 – 3 m, tak by dawała psu swobodę ruchu i eksploracji, a Tobie kontrolę nad jego zachowaniem. Do nauki przywołania przyda Ci się długa, 10-15 metrowa linka lub taśma szkoleniowa, która zabezpieczy psa przed odbiegnięciem zbyt daleko i niekontrolowanym podchodzeniem do przechodniów i napotkanych psów.

Jeśli pracujesz nad skutecznym przywołaniem na pewno przyda Ci się dobry gwizdek dla psa, czyli taki, który nawet z dużej odległości Twój pupil bez problemu usłyszy i odróżni od innych dźwięków w tle. Aby móc nagrodzić psa szybko i sprawnie warto zakupić też wygodną i pojemną saszetkę treningową. Najlepsza saszetka treningowa to taka, w której zmieszczą się smakołyki i zabawka dla psa, woreczki na psie odchody i wszystkie inne akcesoria treningowe dla psa, które są Ci aktualnie potrzebne.

Inne ważne akcesoria treningowe dla psa – zwłaszcza jeśli interesuje Cię nauka posłuszeństwa typowo sportowego – to dobrze dobrane aporty. Powinny być niezbyt ciężkie i dobrze leżeć w pysku. Do wyboru masz produkty drewniane i z tworzywa, które – co ważne – musi być dla psa bezpieczne i nie podrażniać skóry. Jeśli planujesz naukę aportowania, a Twój pies niezbyt chętnie nosi przedmioty w pysku, możesz sięgnąć po aport w formie saszetki na pokarm. Takie rozwiązanie bardzo szybko uczy psa, że odniesienie aportu opiekunowi przynosi nagrodę.

Akcesoria do treningu nigdy nie powinny sprawiać psu bólu i powodować fizycznego dyskomfortu.

Ponieważ akcesoria do treningu dla psa mają za zadanie budować nasze relacje z psem, a nie je niszczyć, nigdy nie należy sięgać po produkty, które zadają psu ból lub sprawiają dyskomfort. Nawet jeśli ich zastosowanie przyniesie krótkotrwałą poprawę, zachowanie z czasem i tak powróci. Tymczasem utrata psiego zaufania i problemy, które zrodzi używanie dławika lub kolczatki, będą wymagały pracy przez kolejne długie miesiące.

Odpowiednie akcesoria do treningu psa to dobrze dopasowane szeli typu guard lub szeroka obroża. W przypadku psów młodych warto sięgać po miękkie materiały, które nie podrażniają delikatnej skóry. Nie bez znaczenia jest też sposób zakładania szelek – nie każdy pies dobrze toleruje przekładanie ich przez głowę. Jeśli widzisz, że Twój pies boi się zakładania szelek i pomimo treningu nie przestaje czuć się w nich źle, poszukaj innego modelu lub zmień szelki na obroże na klamrę lub sprzączkę. Jeśli natomiast Twój pies ciągnie tak bardzo, że masz problem z jego utrzymaniem możesz sięgnąć po takie akcesoria do treningu psa jak halter (kantar), gentle lider lub szelki easy-walk. O ile jednak szelek możesz bez trudu używać samodzielnie to już halter i gentle lider należą do akcesoriów, których używanie należy rozpoczynać pod opieką doświadczonego psiego trenera.

Jakie cechy powinien mieć profesjonalny sprzęt do szkolenia psów?

Nie tylko rodzaj sprzętu, ale też jego jakość wymagają przed zakupem uważnej analizy. Psy duże i silne, a także te mniejsze, ale pełne energii potrzebują produktów bardzo mocnych i wytrzymałych. Zrozumiesz jakie to ważne gdy zdasz sobie sprawę z faktu, że od mocy karabinka smyczy i jakości taśmy zależeć może bezpieczeństwo Twojego pupila. Również zabawki służące nagradzaniu psów dużych i silnych muszą być wykonane ze specjalnych materiałów, aby miały szansę przetrwać więcej niż jeden trening. Profesjonalny sprzęt do szkolenia psa powinien dawać Ci możliwość dopasowania do wielkości psa. Psy małe i szczenięta wymagają produktów lekkich – smyczy i taśm z małymi ale mocnymi karabinkami, aportów dostosowanych do małego pyszczka i wygodnych, miękkich szelek lub obroży.

Zwierzęta, które wymagają noszenia kagańca z powodu agresji lub zjadania śmieci na spacerze to kolejna grupa psów wymagająca doboru profesjonalnego sprzętu do szkolenia psów. Inaczej bowiem dobiera się kaganiec dla psa mogącego ugryźć, a inaczej dla zbieracza reszek. Profesjonalny kaganiec do szkolenia psów poza wygodą i trwałością powinien zapewniać zwierzęciu także komfort picia wody i pobrania od Ciebie nagrody, gdy będziesz chciał pochwalić go za grzeczne zachowanie.

Czy to w jakim kolorze są Twoje akcesoria do szkolenia psa ma znaczenie?

To jakiego koloru będą akcesoria do szkolenia psa generalnie nie ma większego znaczenia poza jednym przypadkiem – psów, które czują się źle gdy ktoś do nich podchodzi – i to zarówno człowiek jak i inny pies. Z myślą o takich psach powstała akcja “żółta wstążeczka”, która obecnie przeniosła się na całe akcesoria spacerowe i ma za zadanie z daleka informować innych ludzi, że nasz pies nie chce aby do niego podchodzić. Dla wzmocnienia przekazu “żółtej wstążeczki” coraz więcej opiekunów decyduje się na akcesoria do szkolenia psa z napisem “nie dotykaj” na szelkach lub smyczy. Każdy z tych rozwiązań jest dobre, o ile tylko służy psu i jego samopoczuciu.

Niezawodne podczas szkolenia: smycze, taśmy, kagańce, aporty, szelki easy-walk, haltery, targety, klikery, gwizdki oraz inne profesjonalne akcesoria do treningu psa znajdziesz na stronie https://www.sklep.petsmile.pl/kategoria/akcesoria-do-szkolenia.html. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z psem, na pewno przyda Ci się także profesjonalne doradztwo. Je również otrzymasz w PETSMILE, ponieważ sklep ten prowadzony jest przez szkoleniowców i behawiorystów z wieloletnim doświadczeniem.