Odpowiedni pokarm dla ptaków egzotycznych

Odpowiedni pokarm dla ptaków egzotycznych

Karma dla ptaków egzotycznych powinna na stałe zagościć na półce, jeżeli ktoś zdecyduje się na trzymanie tych niezwykle urokliwych zwierząt. Nie może to być jednak byle jaki pokarm, ponieważ może się okazać, że od niego zwierzę się rozchoruje. Oto kilka niezbędnych wskazówek, jakie mogą się przydać osobom, które już hodują lub chcą w przyszłości podjąć się hodowli takich ptaków. A ich wybór jest naprawdę duży. Kolorowy ptak stanie się nie tylko dobrym towarzyszem, ale także piękną ozdobą.

Zbilansowana dieta

Tak samo jak to jest w przypadku kota, psa, itd., tak również kanarki, papugi również muszą mieć odpowiednio zbilansowaną dietę. Uzależniona jest ona tak naprawdę od tego, z jakim ptakiem ma się dokładnie do czynienia. Inną karmę dla ptaków będzie podawać się kanarkom, a jeszcze inną papugom. Warto tutaj chociażby nadmienić, dla przykładu, że kanarki nie potrzebują tak wielu składników odżywczych jak ich kuzyni papugi. Chociaż hodowcy papug powinni wiedzieć, z jakim dokładnie rodzajem tego zwierzęcia mają do czynienia, ponieważ i od tego zależne jest to, co będą podawać im na co dzień. Na szczęście, sklepy zoologiczne doskonale zdają sobie sprawę z tego, że te zwierzęta mają różne potrzeby. Oferowana przez nich karma dla ptaków zawsze jest wysokiej jakości i odpowiednio zbilansowana ze względu na rodzaj ptaka dla którego jest przeznaczona.

Zdrowa karma dla wszystkich ptaków

Skoro mowa była o papugach, to warto wymienić dokładnie co też takie zwierzęta mogą spożywać. Przyda im się sucha karma dla ptaków, która w swoim składzie może zawierać takie elementy, jak: pszenicę, owies, grykę, orzeszki ziemne, orzeszki sosnowe, kukurydzę, ryż, szafran łąkowy, słonecznika i dynię. Na pozór wydaje się to nic takiego, ale to właśnie dzięki temu zwierzęta będą miały zapewnioną odpowiednią ilość składników odżywczych i witamin. Im bardziej egzotyczny gatunek, tym wymagania zwierzęcia mogą rosnąć.

A czym można karmić kanarki? Nie są to tak wymagające, wesołe ptaszki, jakie z powodzeniem mogą zjeść mieszanki różnych ziaren. Niektóre z nich chętnie spróbują warzyw i owoców. Warto pomyśleć o tym, aby od czasu do czasu podsuwać im takie smakołyki, jak jabłko, ogórek, gruszka, marchewka, banan. Są takie osoby, jakie sugerują, że od czasu do czasu można podsuwać gotowane jajko. Nie będzie to złą propozycją, ale nie ma też co przesadzać z ilością jajka.

Jeżeli ktoś ma wątpliwości odnośnie tego, jaka karma dla ptaka będzie najlepsza, zawsze może skorzystać z fachowej wiedzy weterynarza lub osób, jakie zajmują się na co dzień sprzedażą takiego asortymentu w sklepach.