Dlaczego mój pies oddycha szybko i płytko?

Dlaczego mój pies oddycha szybko i płytko?

Krótki, szybki oddech jest normalny, jeśli pies właśnie wykonał intensywny wysiłek fizyczny lub jeśli jest gorąco. Pies dyszy, aby odzyskać temperaturę ciała, co jest procesem fizjologicznym. Ale szybki oddech może mieć również podłoże patologiczne, co wyjaśnimy w tym artykule.

Dlaczego mój pies oddycha zbyt szybko? – Przyczyny

Jeśli masz wrażenie, że Twój pies oddycha szybciej niż zwykle, należy to najpierw sprawdzić. Normalna częstość oddechów u psa wynosi od 10 do 30 oddechów na minutę. Wyższa częstotliwość może nas zaalarmować, chyba że oddychanie wynika z faktu, że pies właśnie ćwiczył lub jest bardzo gorąco. W takich przypadkach szybsze oddychanie jest zjawiskiem fizjologicznym i zasadniczo nie wskazuje na problem zdrowotny.

Jeśli tak nie jest, zauważymy, że pies oddycha szybko i krótko, a w zależności od przyczyny mogą wystąpić inne objawy. Jednak w niektórych przypadkach zwiększonej częstości oddechów nie towarzyszą dalsze objawy kliniczne, ponieważ jest to spowodowane:

Gorączką: gorączka może pojawić się we wczesnych stadiach różnych chorób, dlatego nie zawsze jesteśmy w stanie wykryć inne objawy.

Ból: jeśli chodzi o ból, jego źródło nie zawsze jest oczywiste. Na przykład, może dojść do złamania, które pozostaje niezauważone.

Niepokój: Niepokój i stres u psów może również objawiać się przyspieszonym oddechem.

Dlatego, jeśli nasz pies oddycha szybko i nie jest to fizjologiczne, musimy udać się do lekarza weterynarii, aby ten po zbadaniu psa mógł ustalić przyczynę zmienionego oddechu i zaradzić temu.

Mój pies oddycha bardzo szybko i jest zdołowany

Czasami zauważamy, że nasz pies oddycha szybko i krótko, męczy się przy najmniejszym wysiłku fizycznym, jest osowiały lub mniej aktywny, ma napady kaszlu, nie je lub je mniej niż zwykle, traci na wadze, gromadzi płyny w różnych częściach ciała itp. W najcięższych przypadkach błony śluzowe stają się niebieskie, a pies może nawet stracić przytomność. Dane te wskazują na problem pochodzenia sercowego, taki jak niewydolność serca, która wpływa na funkcjonowanie serca.

Ponieważ serce wpływa na krążenie krwi w całym organizmie, w końcu wystąpią objawy takie jak te wymienione powyżej. Choroba ta wymaga leczenia weterynaryjnego. Nie da się jej wyleczyć, ale można zapewnić psu dobrą jakość życia, stosując odpowiednią dietę i leki. Z drugiej strony, niewydolność serca może powodować wysięk opłucnowy, czyli gromadzenie się surowicy lub krwi w klatce piersiowej. Jest to bardzo poważna sytuacja, która utrudnia psu oddychanie i stanowi nagły przypadek weterynaryjny.

Mój pies szybko oddycha i trzęsie się

Jeśli pies oddycha szybko i krótko, ma dreszcze, nadmiernie się ślini, wymiotuje itp. Istnieje wiele produktów, które mogą zatruć psa, np. detergenty, środki owadobójcze, leki, niektóre produkty spożywcze, trutki na szczury czy rośliny.

Nasilenie objawów zależy od ilości trucizny, z którą zetknął się pies, jej wielkości i rodzaju substancji. W każdym przypadku, jeśli podejrzewamy, że pies został otruty, musimy natychmiast zabrać go do lekarza weterynarii. Ukąszenia owadów mogą również wywołać wstrząs anafilaktyczny ze zwiększoną częstością oddechów. Są to nagłe przypadki weterynaryjne.