Dlaczego mój pies drapie drzwi?

Dlaczego mój pies drapie drzwi?

Tysiące lat życia z psami nauczyły nas, że nasi futrzani przyjaciele wyrażają swoje emocje i potrzeby w zupełnie inny sposób niż my, a ich zachowanie, choć czasem dziwne lub nawet denerwujące, ma swoje znaczenie. Dlatego też nie należy nigdy karać ani próbować rozwiązywać problemów behawioralnych, nie znając ich przyczyn, ponieważ może to doprowadzić do pogorszenia sytuacji. Jeśli zauważyłeś, że twój pies jest bardziej niespokojny niż zwykle, powiemy ci niektóre z najczęstszych powodów, dla których twój pies drapie drzwi i jak ich uniknąć.

Podobnie jak w przypadku większości psich zachowań, nie ma jednej przyczyny, która mogłaby wyjaśnić, dlaczego nasz pies drapie lub pazurami wyłamuje drzwi, ale w tym artykule przedstawiamy najczęstsze z nich:

Problemy zdrowotne

Pierwszym krokiem w pracy z psem z zaburzeniami behawioralnymi jest wykluczenie wszelkich organicznych dolegliwości lub patologii, zwłaszcza gdy problematyczne zachowanie pojawia się nagle lub bez zauważalnych zmian w środowisku psa. Wiele problemów zdrowotnych może powodować dziwne zachowania u psów, wynikające z dyskomfortu, jaki wywołują, dlatego nigdy nie zaszkodzi odwiedzić weterynarza, jeśli zauważymy, że nasz czworonożny przyjaciel jest bardziej zdenerwowany niż zwykle.

Lęk przed separacją

Jeśli zauważyłeś, że Twój pies drapie w drzwi, kiedy wychodzisz, tzn. wyłącznie wtedy, kiedy zostaje sam w domu lub kiedy nie przebywa w tym samym pomieszczeniu co jego rodzina, jest bardzo prawdopodobne, że cierpi na lęk separacyjny. Lęk separacyjny jest zaburzeniem behawioralnym, które występuje wyłącznie wtedy, gdy pies jest fizycznie oddzielony od jednego lub więcej swoich opiekunów. Pies może osiągnąć bardzo wysoki poziom stresu i dyskomfortu, który będzie próbował złagodzić poprzez takie zachowania, jak drapanie drzwi wejściowych do domu (o których wie, że jego opiekunowie już wyszli), ciągłe szczekanie lub wycie, załatwianie się w nieodpowiednich miejscach, nadmierne dyszenie lub wędrowanie z jednej strony na drugą.

Wyuczone zachowania

Psy uczą się głównie przez skojarzenia, co oznacza, że jeśli jakieś zachowanie było skuteczne w przeszłości, mają tendencję do częstszego powtarzania go. Czy zdarzyło Ci się otwierać drzwi swojemu psu, gdy ten uderzył w nie lub podrapał je łapami? Jeśli tak, to pies mógł się nauczyć domagać się uwagi właściciela lub dostępu do ulicy, ogrodu lub pokoju poprzez drapanie w drzwi.

Stres lub brak stymulacji

Każdy pies ma szereg codziennych potrzeb, i nie chodzi tu tylko o jedzenie, spanie i wychodzenie na dwór w celu oddania moczu. W zależności od wieku, rasy, kondycji fizycznej i temperamentu, każdy pies będzie potrzebował codziennej dawki stymulacji fizycznej, psychicznej i społecznej, aby uwolnić energię i poprawić swoje samopoczucie. Jeśli pies nie ma zaspokojonych niektórych swoich potrzeb lub nie ma częstej okazji do wykonywania zachowań typowych dla swojego gatunku, może czuć się sfrustrowany i przeżywać szczyty stresu, które prowadzą do zachowań kompulsywnych, takich jak natarczywe drapanie lub drapanie w drzwi.

Częścią psiej garderoby są łóżka, koce, ręczniki, a nawet różne elementy ubioru. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele opcji do wyboru, np. różne kolory, rozmiary, wzory, tkaniny itp. Przy wyborze kierujemy się estetyką lub funkcjonalnością, ale nie zawsze myślimy o tym, jak przechowywać te wszystkie ubrania i akcesoria, aby je dokładnie wyczyścić i utrzymać w dobrym stanie przez jak najdłuższy czas.