Dlaczego mój pies nie chce jeść?

Dlaczego mój pies nie chce jeść?

Brak apetytu u psów jest zjawiskiem nienormalnym, dlatego należy zwrócić uwagę na poniższe przyczyny, które mogą wyjaśniać, dlaczego pies nic nie je:

Stres

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego Twój pies nie chce jeść, stres może być przyczyną zaprzestania jedzenia przez psa, a także powodować różne choroby lub zachowania destrukcyjne. Przyczyny są różne, od zmian w rutynie (przeprowadzka, przygarnięcie innego zwierzęcia, pojawienie się dziecka) po niepokój spowodowany nudą lub brakiem ruchu.

Niestrawność

Niestrawność to kolejna przyczyna, która ogranicza apetyt Twojego futrzanego przyjaciela – albo dlatego, że dyskomfort uniemożliwia mu jedzenie, albo dlatego, że on sam woli pozbawić się jedzenia na rozsądny okres czasu (maksymalnie jeden dzień), aby poczuć się lepiej.

Choroby układu oddechowego

Od zwykłej grypy po poważniejsze choroby układu oddechowego, takie jak zapalenie oskrzeli, powodują one u psów utratę apetytu. Śluz uniemożliwia mu również prawidłowe odbieranie zapachu pokarmu i dlatego nie jest on dla niego atrakcyjny.

Pasożyty

Pies zarażony pasożytami jelitowymi będzie również odmawiał jedzenia, a także wykazywał objawy ogólnego złego samopoczucia, wymioty, obecność robaków w kale. Jeśli więc pies wykazuje którykolwiek z tych objawów, nie będzie chciał jeść.

Używanie leków

Jeśli pies jest leczony na jakąś chorobę, może się zdarzyć, że jednym ze skutków ubocznych stosowania leków będzie zmniejszenie apetytu. Nie rozpaczaj! Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby dowiedzieć się, co należy zrobić w zależności od podawanego leku, aby zapobiec zaprzestaniu jedzenia przez psa.

Trauma

Ból spowodowany uderzeniami, upadkami i ranami może sprawić, że pies niechętnie je. W przypadku każdego urazu, który wywołuje zmianę zachowania, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Starość

Starsze psy zwykle jedzą mniej. Dzieje się tak dlatego, że stają się one mniej aktywne fizycznie, a więc oszczędzają energię, przez co pies nie chce tyle jeść.

Problemy w kanale ustnym

Ubytki, guzy w jamie ustnej i niedrożności (przedmioty utkwione w dziąsłach lub gardle) nie psują apetytu psa, ale ból lub dyskomfort spowodowany tymi problemami zniechęca go do żucia pokarmu.