Dlaczego mój pies chodzi za mną do toalety?
Wiele osób, choć lubi tę sytuację, zastanawia się, dlaczego ich pies towarzyszy im w toalecie. Przywiązanie psa do swojego człowieka jest zjawiskiem naturalnym i świadczy o dobrej relacji między nimi. Jednak taka sytuacja zawsze budzi pewne wątpliwości i dlatego zadawanie tego pytania jest całkiem normalne.
Charakterystyka behawioralna psów
Psy należą do gatunków gromadnych. Oznacza to, że są one ewolucyjnie przystosowane do życia w grupie społecznej. Na początku był to warunek niezbędny do przetrwania danego osobnika i dlatego psy mają tak zakorzenioną w mózgu tendencję do przebywania blisko innego osobnika ze swojej grupy społecznej, z którym oczywiście łączy je dobra więź emocjonalna. Statystyczne badania behawioralne w psich społecznościach wykazały, że pies może spędzać ponad połowę dnia w odległości do 10 metrów od innego członka swojej grupy społecznej. Coś podobnego zaobserwowano również w grupach wilków. Znając te pojęcia, łatwo jest zrozumieć odpowiedź na pytanie, które zadaje sobie wielu opiekunów psów, mówiąc: „mój pies nie odstępuje mnie na krok” lub „mój pies wszędzie za mną chodzi”.
Dlaczego mój pies chodzi za mną do toalety?
Wszystko powyższe nie wyjaśnia, dlaczego psy chodzą za tobą do toalety, ponieważ jest wiele psów, które mają doskonałe relacje i bardzo dobrą więź ze swoim człowiekiem i nie chodzą za nim cały czas. Zachowanie tego gatunku pomaga nam zrozumieć, że nasze psy chcą przebywać u naszego boku we wszystkich częściach domu, ponieważ są to zwierzęta przyzwyczajone do życia w grupach i bardzo opiekuńcze. W ten sposób mogą one towarzyszyć ci w łazience, aby cię chronić, tak jak czują się chronione przez ciebie. Z tego samego powodu pies często patrzy na ciebie, kiedy robi kupę. Podczas tej czynności psy są wrażliwe i szukają wsparcia w swojej grupie społecznej. Pies może więc chodzić za Tobą do toalety z wyżej wymienionych powodów.
Zachowanie nabyte od szczenięctwa
We wczesnym okresie życia psa, tj. w wieku szczenięcym, zwierzę znajduje się na etapie rozwoju behawioralnego, który ma i będzie miał zasadnicze znaczenie w jego obecnym życiu oraz, co ważniejsze, w jego przyszłym życiu jako dorosłego psa. Jest to etap, na którym wszystkie przeżyte doświadczenia, tak zwane „wczesne doświadczenia”, mają ogromny wpływ na zachowanie osobnika, który ich doświadcza. Doświadczenia te mogą być zarówno negatywne, jak i pozytywne dla zwierzęcia. Jeśli od małego pies przyzwyczaił się do chodzenia za tobą i towarzyszenia ci podczas kąpieli w łazience, to jest zupełnie normalne, że będzie kontynuował to zachowanie w dorosłym życiu. Może być jednak również zupełnie normalne, że nie nabył tego zachowania i dlatego nie podąża za Tobą lub nauczył się, że nie wolno mu wchodzić do łazienki.
1 thoughts on “Dlaczego mój pies chodzi za mną do toalety?”
Comments are closed.
Mnie to w ogóle nie martwi. Co by nie mówić, piesek nudzi się w domu, więc szuka dla siebie zajęcia