Czy potrzebny jest weterynarz? Dowiedz się, kiedy zwierzak potrzebuje fachowej pomocy!

Czy potrzebny jest weterynarz? Dowiedz się, kiedy zwierzak potrzebuje fachowej pomocy!

Zwierzaki, w przeciwieństwie do ludzi, nie są w stanie powiedzieć wprost, gdy nie czują się najlepiej. Dlatego też każdy właściciel powinien być wyjątkowo czujny i świadomy sygnałów, jakie wysyła chory pies lub kot. Jakie problemy ze zdrowiem pojawiają się najczęściej, jak je rozpoznać i jak działać? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, kiedy bezwzględnie należy skorzystać z pomocy weterynarza!

Czy kot sam się wyliże? Nie zawsze

Mimo że koty chodzą własnymi ścieżkami i zwykle same potrafią o siebie zadbać, nie zawsze radzą sobie ze swoimi problemami zdrowotnymi. Dlatego też rolą ich właściciela, szczególnie w przypadku tak zwanych kotów wychodzących, jest regularna obserwacja, pielęgnacja oraz zapewnienie kociakowi właściwej diety.

Jak się okazuje, że najczęstszym problemem, z którym zmagają się koty, jest obecność pasożytów. Dzięki regularnemu sprawdzaniu sierści można zaobserwować obecność pcheł, natomiast wychudzenie zwierzaka oraz białe nitki w odchodach mogą świadczyć o zarobaczeniu. Jak sobie z tym poradzić? Im szybciej zauważysz problem, tym łatwiej przywrócisz zdrowie czworonoga. Prawie każda przychodnia weterynaryjna oferuje zakup specjalnych kropel przeciw pchłom oraz tabletek na odrobaczanie, które należy podawać zwierzakowi co 3-6 miesięcy.

Kiedy kota powinien obejrzeć weterynarz? Przede wszystkim do kliniki warto udać się na badania kontrolne i rutynowe szczepienie, które wykonuje się raz w roku. Oprócz tego z wizytą nie należy zwlekać, gdy zwierze staje się apatyczne i traci apetyt lub ma problemy z poruszaniem. Powodem do niepokoju powinny też być problemy z oddychaniem, biegunki oraz wymioty.

Zdrowy pies to szczęśliwy pies!

Jak sytuacja przedstawia się u najlepszego przyjaciela człowieka, czyli u psa? U tych czworonogów zdecydowanie łatwiej jest zaobserwować problemy ze zdrowiem, które skłaniają właścicieli do skorzystania z pomocy specjalisty. Już w pierwszych dniach pieska warto znaleźć dobrą weterynarię, która może zapewnić pupilowi pełną opiekę medyczną. Przychodnia https://www.wetmarysin.pl proponuje nie tylko podstawowe badania, lecz także usługi z zakresu onkologii, neurochirurgii czy stomatologii weterynaryjnej i jest w stanie zapewnić psom i kotom pomoc na najwyższym poziomie.

Dbanie o zdrowie psa, tak samo jak w przypadku kota, obejmuje przede wszystkim odpowiednią dietę oraz pielęgnacje – wyczesywanie, kąpiele, sprawdzanie uszu i oczu. Oprócz tego psy potrzebują też dużo ruchu, który można im zapewnić poprzez zabawę w ogrodzie lub regularne spacery.

Jak rozpoznać, że psu coś dolega? Przede wszystkim staje się on apatyczny, nie ma ochoty na zabawę i brakuje mu apetytu. Zdarza się, że pupil staje się agresywny. Może też tracić sierść, zmagać się z biegunką i wymiotami. Niestety, bez pomocy weterynarza ciężko jest stwierdzić, co mogło spowodować pogorszenie się stanu zdrowia czworonoga. Najczęściej okazuje się, że pies złapał wirusa, jednak zdarzają się też diagnozy mówiące o problemach onkologicznych. Pamiętaj, że im szybciej pies otrzyma pomoc, tym większe będą szanse na jego wyzdrowienie!